Blížia sa najkrajšie sviatky roka – Vianoce, ktoré sú spojené aj s množstvom dobrého jedla, ktoré nám môže spôsobiť rôzne komplikácie. Počas týchto sviatkov na naše trávenie, ale aj zuby, číhajú rôzne lákadlá, ako napríklad rôzne slané jedlá, alkohol, varené víno, rôzne cukrovinky, koláče, ale aj citrusy či ďalšie pochutiny. Hlavnou zložkou týchto pochutín je vo väčšine prípadov cukor, ktorý pôsobí na zuby škodlivo, pričom výrazne zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Väčšina z nás vie, že vplyv cukru na zuby je škodlivý, avšak maškrteniu počas Vianoc odolá len málokto. Preto by sme pri hodovaní mali myslieť na správnu ústnu hygienu a tiež na to, aby sme náš chrup čo najviac ochránili.
Cukrovinky, zákusky či iné dobroty!
Na zubnú sklovinu majú neblahý vplyv najmä sladkosti – ako napríklad cukríky, turecké medy či plnené čokoládové figúrky, ktoré sa ľahko priľnú k zubnej sklovine alebo do medzizubných priestorov, kde môžu pôsobiť dlhšiu dobu a spôsobiť tak zubný povlak alebo kaz. Na ich vzniku sa podieľajú baktérie, žijúce v našich ústach, ktoré v procese trávenia cukrov vytvárajú kyseliny, ktoré narúšajú povrch zuba a vytvárajú zubný kaz. Preto je veľmi dôležité, aby sme si po zjedení sladkých jedál vyčistili ústnu dutinu a minimalizovali tak tvorbu kyselín. Bezprostredne po konzumácii postačí ústa vypláchnuť čistou vodou, neskôr je dôležité dôsledne vyčistiť zuby a ústnu dutinu.
Aj ovocie môže spôsobiť zubný kaz!
Oproti sladkostiam je zdravším variantom sušené ovocie, avšak predovšetkým to, ktoré obsahuje menej cukru. Medzi takéto ovocie patria napríklad sušené jablká, hrušky či marhule. Okrem toho na vianočnom stole často bývajú pomaranče a mandarínky, ktoré v ústach podporujú kyslé prostredie a odvápňovanie zubov. To rovnako platí aj pre sladené ovocné nápoje či šťavy, preto je lepšie konzumovať nesladené čaje alebo vodu. Na rozdiel od sladkostí, po konzumácii citrusov alebo džúsov by ste si nemali umývať zuby aspoň 2 hodiny, nakoľko by mohlo dôjsť k naleptaniu zubnej skloviny.
Okrem potravín, je rizikom aj zranenie zuba
Počas sviatkov, množstvo ľudí obľubuje aj rôzne zimné športy. Pri vianočnej lyžovačke či sánkovačke, však ľahko môže dôjsť k úrazu zuba. Opatrní by sme mali byť aj na svahoch a pri zimných športoch. Na novoročnej lyžovačke či sánkovačke môže dôjsť k zraneniu, odlomeniu alebo vybitiu zuba. Dôležité je zachovať pokoj, nepodceňovať tento problém a urýchlene vyhľadať zubára, nakoľko pri úraze mohlo dôjsť aj k poškodeniu čeľuste či koreňa, čo na prvý pohľad nemusí byť viditeľné, avšak v budúcnosti by to mohlo pacientovi spôsobiť vážnejšie komplikácie.
Napriek maškrteniu počas Vianoc, sa Vám problémy so zubami môžu úplne vyhnúť, ak budete dbať na správnu ústnu hygienu. Dôležité je dôkladne si zuby vyčistiť aspoň dvakrát denne, ideálne ráno po raňajkách a večer pred spaním, a po večernom čistení už nič nejesť a piť len vodu. Potrebné je vyčistiť aj medzizubné priestory a jazyk, so zubnou kefkou a pastou, medzizubnou kefkou a škrabkou na jazyk.
V prípade akýchkoľvek problémov nás neváhajte kontaktovať. Spoločne nájdeme riešenie na efektívnu liečbu Vašich zubov.
Foto: pexels.com