Ako ovlpyvňuje nosenie rúška, alebo respirátora stav ústnej dutiny | Stomatológia Košice

9 augusta, 2022

Nosenie rúšok a respirátorov nám zmenilo bežný život

Kvôli pandémií koronavírusu COVID-19 je už viac ako rok súčasťou našich každodenných životov nosenie rúška či respirátora. Odborníci a lekári sa zhodujú v tom, že tým chránime nielen seba, ale tiež ostatných v našom okolí. Kým niektorí rúška nosia len na nevyhnutné miesta alebo v interiéri, iní ich musia mať na tvári niekedy i celý deň. Dlhodobé nosenie rúšok však môže mať aj negatívne dôsledky na zhoršenia stavu pleti, sťažené dýchanie či v neposlednom rade môže mať negatívny vplyv na stav ústnej dutiny a zubov.
Viacero zubárov uvádza, že po začatí pandémie sa mnoho pacientov začalo sťažovať na zápaly ďasien a nepríjemný zápach z úst a to aj tí pacienti, ktorí tento typ problémov nikdy nemali.
Takéto zdravotné problémy nie sú  zapríčinené samotným nosením rúška, ale skôr vedľajšími vplyvmi. Pri nosení rúška totižto častejšie dýchame ústami ako nosom, čo spôsobuje, že máme suchú ústnu dutinu a tvorí sa nám menej slín, ktoré za normálnych okolností neutralizujú kyselinu v našich ústach, bojujú s baktériami a čistia naše zuby. Ďalším častým problémom, ktorý trápi pacientov je nepríjemný zápach z úst. Ten môže byť spôsobený aj ďalším efektom a to tým, že v čase pandémie pijú ľudia vo všeobecnosti menej vody. Ústnu dutinu tak dostatočne nevyplachujú a dochádza tak k nahromadeniu baktérií v ústach, na zuboch a na jazyku, čo môže spôsobovať rôzne parodontálne ochorenia.

 

Čo robiť ak sa nám zhoršil stav ústnej dutiny či zubov

Ak teda máte pocit, že sa počas pandémie sa stav vašej ústnej dutiny zhoršil, prečítajte si niekoľko našich rád, ako možným problémom so zubami predísť :

  • Aby ste predišli nepríjemnému zápachu pite viac čistej vody, vyhýbajte sa sladeným nápojom, kofeínu a obmedzte fajčenie.
  • Nepodceňujte pravidelnú ústnu hygienu a venujte jej dostatočný čas a pozornosť.
  • Ku každodennému čisteniu zubov zaraďte aj čistenie jazyka pomocou škrabky, ktorou odstránite nahromadené baktérie a predídete zápachu z úst.
  • Nevynechávajte pravidelné zubné prehliadky a dentálnu hygienu.

A nakoniec nezabúdajte, že nosením rúška či respirátora chránite seba i ostatných. A keď jedného dňa pandémia koronavírusu skončí, budete sa môcť na svoje okolie znova zoširoka usmiať zdravým a krásnym úsmevom. My v Stomatológii Košice Vám s tým radi pomôžeme.

Foto: freepik.com

Čo nás odlišuje?

Naším cielom je poskytovať komplexné ošetrenie chrupu s ohľadom na individuálne potreby pacienta.

Cielom našej práce je ošetrenie s najlepšou možnou prognózou, konfortom a estetickou kvalitou.

Sociálne siete

Pripojte sa k nám na sociálnych sietach, aby ste nepremeškali žiadnu novinku, alebo akciu.

Copyright 2022 by Stomatologia Košice. All rights reserved.

Copyright 2020 by Stomatologia Košice. All rights reserved.