Ako sa starať o zubné korunky? | Stomatológia Košice

29 novembra, 2022

Zubná korunka je typ umelej zubnej náhrady, ktorá sa používa v prípade, že nám na poškodenom zube chýba väčšie množstvo zuboviny a obyčajná plomba už jednoducho nestačí. Vtedy vieme prostredníctvom zubnej korunky nahradiť celý pôvodný povrch zuba – od ďasna až po špičku zuba.

Väčšina ľudí si myslí, že zubná korunka sa nekazí a preto nie je potrebné umelé zuby čistiť. Pravdou je ale, že o zubnú korunku je treba sa starať a čistiť ju ako vlastný zub pretože, kazivosti podliehajú naše zuby, na ktorých sú zubné korunky nasadené. Najväčšie nebezpečie pre zubné korunky predstavujú odhalené zubné krčky a úbytok ďasien, pričom pokazené vlastné zuby, sú najčastejšou príčinou krátkej životnosti zubnej náhrady.

Ako si čistiť zuby po nasadení zubných koruniek?

Po nasadení zubnej náhrady sú u väčšiny pacientov zaznamenané zväčšené a zdurené ďasná, avšak aj v takomto prípade je nutné ihneď začať čistiť medzizubné priestory, aj v prípade, že ďasná krvácajú. Krvácanie ďasien Vás nesmie odradiť, naopak, musíte čistiť intenzívnejšie, aby ďasná prestali krvácať a splastli.

Tak ako si čistíte vlastné zuby, je potrebné zároveň čistiť aj zubné korunky tzn. 2x denne, ráno a večer, a minimálne raz denne čistiť aj medzizubné priestory.

Po vyčistení medzizubných priestorov pomocou medzizubných kefiek alebo nití, si zuby i zubné korunky umyte klasickou zubnou kefkou. Voľte kefku s rovno zastrihnutými, mäkkými a hustými štetinami, nakoľko príliš tvrdé kefky by mohli uškodiť vášmu ďasnu. Pokiaľ chceme ústnu hygienu vykonávať naozaj dobre, je dobré používať aj tzv. single kefku, ktorej hlavičku tvorí jeden zväzok vlákien, prostredníctvom ktorej dobre vyčistíte prechody medzi zubami. Je vhodná na dočisťovanie zubov a zubných koruniek, keďže s malou hlavičkou sa dostanete aj na miesta, na ktoré sa s klasickou kefkou nedostanete.

Starostlivosť o zubnú náhradu je vo vašich rukách. Bola by škoda zaplatiť peniaze za krásne zubné korunky, nestarať sa o ne, a po niekoľkých rokoch o ne prísť. Pritom pri správnej hygiene Vám zubné korunky vedia vydržať desiatky rokov.

Ak uvažujete o zubných korunkách alebo inom type zubnej náhrady neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si vstupnú konzultáciu. V Stomatológii Košice Vám radi pomôžeme i poradíme.

Čo nás odlišuje?

Naším cielom je poskytovať komplexné ošetrenie chrupu s ohľadom na individuálne potreby pacienta.

Cielom našej práce je ošetrenie s najlepšou možnou prognózou, konfortom a estetickou kvalitou.

Sociálne siete

Pripojte sa k nám na sociálnych sietach, aby ste nepremeškali žiadnu novinku, alebo akciu.

Copyright 2022 by Stomatologia Košice. All rights reserved.

Copyright 2020 by Stomatologia Košice. All rights reserved.