Ako sa opravujú poškodené zuby pomocou zubných koruniek? | Stomatológia Košice

27 marca, 2023

Zubné korunky patria medzi najbežnejšie metódy obnovy zubov. Ak Váš zub potrebuje výplň, bol nalomený alebo prasknutý, potom je veľká pravdepodobnosť, že budete potrebovať zubnú korunku. Tak ako pri každom zubnom zákroku, aj pri zubných korunkách je dôležité vedieť, čo vás čaká a prečo je pre Vás zubná korunka vhodné riešenie.

Zubné korunky sa odporúčajú, pretože účinne pomáhajú zubom získať pôvodný tvar, veľkosť a zdravie. Aj keď je tento postup bežný, stále ide o náročný zákrok.

Ako prebieha proces zhotovenia korunky od začiatku do konca? Prečítajte si našom článku.

Čo je to zubná korunka a ako zubné korunky fungujú?

Zubná korunka je obnovovacia procedúra, ktorá pomáha zub pretvoriť, meniť jeho veľkosť a tiež spevniť zub, ktorý bol zlomený alebo poškodený kazom. Funguje ako vonkajší povrch zuba, chráni ho pred ďalším poškodením a pomáha pacientom vyhnúť sa závažnejším zákrokom, akými sú napríklad extrakcia zubov alebo endodoncia koreňových kanálikov.

Korunky sú vyrábané z porcelánu, z kovu alebo z kombinácie obidvoch. Porcelán je najobľúbenejší materiál, pretože sa veľmi podobá prirodzenej farbe zubov a je mimoriadne odolný. Vyznačuje sa trvanlivosťou a pevnosťou, pretože korunka musí vydržať každodenné potreby ako žuvanie a hryzenie.

Čiastočné korunky sa používajú, v prípade keď zub alebo séria zubov nevyžadujú úplnú zubnú korunku, ale sú príliš ďaleko od seba na jednoduchú výplň. Korunka, nazývaná onlay, pomáha obnoviť silu oslabeným zubom a tiež predchádzať zubnému kazu a udržať štruktúru vašich zubov neporušenú.

Všetky korunky sú vyrábané v laboratóriu a sú zhotovené na základe vášho odtlačku zhryzu a čeľuste. Tento odtlačok umožňuje technikovi preskúmať pohyby vašej čeľuste s ohľadom na hryzenie a potom vyrobiť korunku, ktorá sadne na váš zub a umožní jeho normálnu funkciu.

 

Kedy sa zubné korunky používajú na opravu zubov?

Ak pociťujete bolesť pri hryzení, je možné, že potrebujete korunku, najmä ak si uvedomíte, že prasknutý zub sa sám od seba nezahojí.

Korunka môže byť použitá na:

  • ochranu zuba oslabeného kazom,
  • obnovu odštiepeného alebo prasknutého zuba,
  • podopretie alebo zakrytie zuba, ktorý bol opotrebovaný,
  • pomoc pri držaní zubného mostíka na mieste,
  • kozmetické zlepšenie farby alebo tvaru zuba.

Ďalšia vec, na ktorú si treba dať pozor, sú trieštivé čiary, čo sú zvislé čiary v zubnej sklovine. Sú bežné, bezbolestné a nevyžadujú si žiadny zubný zákrok. Zvyčajne sú spôsobené stresom, ktorý musia zuby znášať, a tiež vplyvmi ako škrípanie, hryzenie alebo používanie zubov na otváranie obalov. Napriek tomu, že sú neškodné, váš zubár ich bude chcieť počas prehliadok sledovať.

 

Ako prebieha proces nasadenia zubnej korunky?

Postup nasadenia korunky na zub zvyčajne zahŕňa dve návštevy zubára. Pri prvej návšteve zubný lekár zub pripraví a pri druhej návšteve sa korunka na zub umiestni.

 

Prvá návšteva

Počas prvej návštevy budete musieť podstúpiť sériu röntgenových snímkov na kontrolu koreňa a kosti zuba. Súčasťou toho je určiť, či je potrebné vykonať endodonciu koreňového kanálika. To sa vykonáva skúmaním závažnosti rozpadu a meraním rizika infekcie. Váš zubár znecitliví zub a okolie. Ďalej sa zub opracuje, aby sa uvoľnilo miesto pre korunku. Ak už chýba veľká časť povrchu zuba, zubár použije materiál na zväčšenie zuba, aby mohol držať korunku na mieste.

Akonáhle je zub opracovaný, nanesie sa špeciálna pasta alebo tmel na vytvorenie odtlačku zuba, ktorý podstúpi zákrok. Odtlačky sa posielajú do laboratória, kde sa korunka vytvaruje a do dvoch až troch týždňov sa odošle vášmu zubárovi. Pre porcelánové korunky si pacient a zubár musia vybrať odtieň, ktorý sa podobá odtieňu ostatných zubov.

Váš zubár sa môže rozhodnúť tiež nainštalovať dočasnú korunku na ochranu zuba, kým nebude tá trvalá pripravená na implantáciu.

Druhá návšteva

Druhá návšteva zvyčajne začína tým, že zubár odstráni dočasnú korunku. Potom skontroluje trvalú korunku, aby sa uistil, že farba a prispôsobenie zodpovedajú špecifikáciám odtlačkov. Ak všetko pôjde podľa plánu, na znecitlivenie zuba sa použije lokálne anestetikum. Posledným krokom je samozrejme zaistenie trvalej korunky na mieste pomocou zubného cementu.

Ako sa starať o zubné korunky po zákroku?

Starostlivosť o trvalú korunku je minimálna. Navrhujeme Vám však so zubnou korunkou zaobchádzať ako s prirodzeným zubom, pokiaľ ide o jedenie, žuvanie či hryzenie. Na druhej strane, dočasné korunky si vyžadujú určitú starostlivosť, pretože posledná vec, ktorú chcete, je poškodiť ich predtým, ako sa na zub nasadí trvalá. Kým máte dočasnú korunku, nezabudnite urobiť nasledovné:

  • Nejedzte lepkavé jedlo alebo jedlo, ktoré je nadmerne žuvacie, ako napríklad karamel. Tieto potraviny by mohli odtrhnúť korunku zo zuba.
  • Pokúste sa vyhnúť používaniu strany úst s dočasnou korunkou. Môže to byť nepríjemné, ale na žuvanie budete musieť používať takmer výlučne jednu stranu úst.
  • Vyhnite sa chrumkavým alebo tvrdým jedlám, ako je surová zelenina alebo zemiakové lupienky.
  • Odporúča sa pokračovať v používaní zubnej nite, ale namiesto toho, aby ste ju nadvihli, musíte niť vysunúť spomedzi zubov.

 

Zubné korunky sú bezpečným a účinným spôsobom, ako opraviť zuby a zabrániť ďalšiemu kazu. Ak pociťujete bolesť pri žuvaní alebo ste si poranili ústa, mali by ste sa nechať vyšetriť u zubára, aby zistil či potrebujete korunku.

Máte otázky týkajúce sa nasadenia zubnej korunky? Kontaktujte Stomatológiu Košice ešte dnes a rezervujte si termín! Sme tu, aby sme vám pomohli. Môžeme vás previesť naším procesom, aby sme zmiernili akékoľvek obavy, ktoré by ste mohli mať, dohodneme si s vami plán a poskytneme ďalšie informácie o našich možnostiach platby.

Kontaktujte nás ešte dnes a dohodnite si bezplatnú nezáväznú konzultáciu.

 

Čo nás odlišuje?

Naším cielom je poskytovať komplexné ošetrenie chrupu s ohľadom na individuálne potreby pacienta.

Cielom našej práce je ošetrenie s najlepšou možnou prognózou, konfortom a estetickou kvalitou.

Sociálne siete

Pripojte sa k nám na sociálnych sietach, aby ste nepremeškali žiadnu novinku, alebo akciu.

Copyright 2022 by Stomatologia Košice. All rights reserved.

Copyright 2020 by Stomatologia Košice. All rights reserved.