Bolesť zubov. Čo s tým? | Stomatológia Košice

9 augusta, 2022

Problémy s bolesťami zubov trápia ľudí v rôznom veku. Už od malička sa deti pasujú s bolesťou pri prerezávaní mliečnych zúbkov, no bolesť vie potrápiť aj najtvrdších chlapov v rôznom období života či už pri nosení strojčeka, zubných kazoch alebo pri precitlivenosti zubov. Bolesť zubov sa často objaví z ničoho nič a vie byť naozaj neznesiteľná. Aké sú jej najčastejšie príčiny a ako s ňou bojovať?

 

Mnohí považujú bolesť zubov za najhorší druh bolesti.

Zubný kaz

Bolesť zubovAzda najčastejšou príčinou bolesti zubov býva zubný kaz, ktorý vzniká v dôsledku prítomnosti zubného povlaku. Povlak vzniká predovšetkým nedostatočnou ústnou hygienou a tiež častou konzumáciou sladkých a kyslých jedál. Ten naleptáva a odvápňuje zubnú sklovinu čím vzniká zubný kaz. Liečba spočíva v odstraňovaní zubného kazu a následným nahradením poškodenej časti výplňou prostredníctvom plomby.

Krvácanie ďasien

Okrem zubného kazu zvykne byť príčinou bolesti zubov zápal ďasien a s ním spojené krvácanie ďasien, ktoré môže pacient pozorovať pri čistení zubov alebo pri jedení. V počiatočnom štádiu sa krvácanie zubov dá riešiť pomerne jednoducho, ak sa pacientovi odstráni zubný kameň a naučí sa správnu techniku čistenia s protizápalovými prípravkami. Ak sa zápal výrazne zhorší a stane sa chronickým, hovoríme o parodontitíde, ktorá môže spôsobiť kývanie zubov a v najhoršom prípade aj ich vypadnutie. V prípade parodontitídy sa ďasná liečia hĺbkovým čistením, v horšom stave až chirurgickým ošetrením zubného lôžka.

Rastúce osmičky

Aj rast zubov múdrosti, teda osmičiek, je často sprevádzaný výraznou bolesťou. Zuby múdrosti rastú okolo 20 roku života, no ich prerezanie cez ďasno môže trvať aj niekoľko rokov. Kým v minulosti sme osmičky potrebovali, dnes sú nám, kvôli zmenšujúcej sa čeľusti, skôr na obtiaž a často sa nám kvôli nedostatku priestoru nemusia ani prerezať. Bolesť pri raste osmičiek je potrebné riešiť so stomatológom, ktorý zistí závažnosť stavu i to, či zuby potrebujú ísť von, alebo bude stačiť lokálna liečba analgetikami.

Zlomený zub

Nalomená časť zuba alebo zlomený zub, nám vie tiež narobiť poriadne problémy a spôsobiť nepríjemné bolesti, ktoré môžu byť zapríčinené rôznymi stimulmi v blízkosti dentínu alebo až v zubnej dreni. V tomto prípade je dôležitá včasná návšteva zubára, ktorý buď chýbajúci zub nahradí výplňou alebo korunkou, v prípade zasiahnutia nervu, musí dôjsť k endodontickému ošetreniu.

Citlivosť zubov

Citlivosť zubov, patrí veľakrát k neriešeným problém, ktoré mnoho ľudí podceňuje. Citlivé zuby môžu spôsobovať studené aj teplé nápoje, no veľakrát aj konkrétne druhy potravín, ktorým sa preto začneme vyhýbať. Dôležité je si však uvedomiť, že citlivosť zubov nie je normálna, pretože ju spôsobuje odhalený dentín, ktorý by mal byť chránený ďasnami. Pokles dentínu často vzniká zlou ústnou hygienou alebo v dôsledku zubného kameňa. Je potrebné odstrániť príčinu citlivosti zubov používaním neabrazívnej zubnej pasty, v prípade väčšej citlivosti, nám vie pomôcť zubný lekár napustením špeciálneho materiálu do dentínových tubulov, alebo tiež aplikáciou výplne do odhalenej časti zuba.

Ako riešiť bolesť zubov?

Ak vás trápi bolesť zubov, v žiadnom prípade to nepodceňujte. Dôležité je nájsť včas príčinu a problém riešiť. Ak sa chcete tešiť zo zdravého a bezbolestného chrupu, najdôležitejšia je prevencia v podobe dôslednej ústnej hygieny a pravidelné zubné prehliadky u vášho stomatológa.

Neváhajte nás kontaktovať. Naši špecialisti nájdu riešenie a efektívnu liečbu pre Váš chrup.

Čo nás odlišuje?

Naším cielom je poskytovať komplexné ošetrenie chrupu s ohľadom na individuálne potreby pacienta.

Cielom našej práce je ošetrenie s najlepšou možnou prognózou, konfortom a estetickou kvalitou.

Sociálne siete

Pripojte sa k nám na sociálnych sietach, aby ste nepremeškali žiadnu novinku, alebo akciu.

Copyright 2022 by Stomatologia Košice. All rights reserved.

Copyright 2020 by Stomatologia Košice. All rights reserved.