Ako sa starať o zuby v lete a čomu sa vyhnúť? | Stomatológia Košice

9 augusta, 2022

Horúce letné dni a dovolenkové obdobie to je čas, keď naše zuby dostávajú najviac zabrať. Nielenže sme lenivejší na poctivú dentálnu hygienu, ale zároveň sú naše zuby vystavované lákadlám, ktoré môžu na zuboch narobiť poriadnu šarapatu. Čo sú najväčšie hrozby pre naše zuby a ako sa im správne vyhnúť? Vieme sa správne starať o zuby v letnom období?

Pozor na ovocné nápoje!

V lete si väčšina z nás rada dopraje čerstvé ovocné šťavy či osviežujúce sladené nápoje, avšak nakoľko sú tieto nápoje silné kyseliny, pričom obsahujú veľa cukru, majú nepriaznivý vplyv na našu zubnú sklovinu. Pozor si však treba dať aj na sýtené minerálne vody, obsahujúce oxid uhličitý, ktorý rovnako napomáha naleptávaniu zubnej skloviny. Ideálnym riešením je pitie dostatočného množstva čistej vody, ktorá udržuje zuby čisté a zabraňuje šíreniu baktérií, ktoré spôsobujú zubný povlak. Aby sme sa však nemuseli úplne vzdať osviežujúcich letných nápojov, je vhodné ich piť cez slamku a následne zuby vypláchnuť čistou vodou alebo dať si žuvačku. Nezabúdajte ani na to, že po vypití ovocných džúsov, by ste si nemali zuby hneď čistiť. Je nutné počkať aspoň pol hodiny, aby pH vo vašich ústach bolo zásaditejšie a až potom je vhodné si zuby vyčistiť.

Obmedzte ľad a chladené nápoje

Ďalším rizikom pre zuby v lete je striedanie extrémov. Teda ak práve konzumujete teplé jedlo nemali by ste hneď za ním vypiť studený nápoj a naopak, lebo by ste vašim zub spôsobili teplotný šok a zvýšili tak citlivosť vašich zubov. Taktiež by ste sa mali vyhýbať studeným kockám ľadu v ústach, nakoľko vytvárajú veľký tlak na zuby, čo môže spôsobiť, že zuby popraskajú a vytvoria sa trhliny na zubnej sklovine. Dôležité je povedať, že v lete vás viac osviežia vlažné nápoje ako chladené nápoje s ľadom.

Aby ste počas leta predišli prípadným problémom so zubami a vzniku zubného kazu, venujte dostatočnú pozornosť prevencií a najmä kvalitnej ústnej hygiene. Dôležitá je pravidelná dentálna starostlivosť a poctivé čistenie zubov, ďasien, medzizubných priestorov a jazyka. Zapamätajte si, že správne vyčistené zuby sa nekazia :).

Čo nás odlišuje?

Naším cielom je poskytovať komplexné ošetrenie chrupu s ohľadom na individuálne potreby pacienta.

Cielom našej práce je ošetrenie s najlepšou možnou prognózou, konfortom a estetickou kvalitou.

Sociálne siete

Pripojte sa k nám na sociálnych sietach, aby ste nepremeškali žiadnu novinku, alebo akciu.

Copyright 2022 by Stomatologia Košice. All rights reserved.

Copyright 2020 by Stomatologia Košice. All rights reserved.